(0212) 441 07 07
Telefon PBX
(0532) 692 79 83
WhatsApp Destek
info@ufel.com.tr
E-Mail
Bize Ulaşın

CCTV Kamera Sistemleri

Theme's Elements

CCTV Güvenlik Kamera sistemleri; nelerden oluşur ?

Bu sistemler; monte edildikleri yerin görüntüsünü aktaran Kamera, bu görüntüyü izleme ve kaydetme ortamına ulaştıran kamera kabloları ve aktarılan görüntü ve sesleri kaydedip – izleten Kayıt cihazı ve Monitör sistemleri diye isimlendirilen.. 3 ana bileşenden oluşur.

Ufel firması olarak; CCTV kamera güvenlik sektöründe, işyerleri ve konutlarda çok sayıda referansımız vardır.

Ufel CCTV Kamera Güvenlik Sistemleri

CCTV Kamera Lensi nedir ? Ne işe yarar ? Lenslerin çeşitleri nelerdir ?

Lensler : Görüntülerin sensörler üzerine düşmesini sağlayan optik aygıtlardır. Lensler kullanılacakları kameraların ve çevrenin özelliklerine göre seçilirler.Lenslerin formatları 1/3”, 1/2”, 2/3” veya 1” olabilir.

Bir lensin bir kamerada kullanılabilmesi için formatının kameraya eşit veya büyük olması gerekir. 1/2” formatındaki bir lens, 1/2” ve 1/3” bir kamerada kullanılabilir, ama 1/3” formatındaki bir lens sadece 1/3” bir kamerada kullanılabilir.

Lensler bağlantı şekline göre C-MOUNT ,CS-MOUNT şeklinde adlandırılırlar.

Lensler odak uzaklıklarına göre dört gruba ayrılır: 

  •  Sabit odak uzaklıklı lensler
  •  Değişken odak uzaklıklı (varifocal) lensler (3.5-8mm arasında 5.5-33 mm arasında vs.)
  •  Manuel zoom lensler odak uzaklıkları geniş bir aralıkta değişebilir. (6-36mm, 6:1 gibi)
  •  Motorlu zoom lensler, manuel zoom lenslerle prensipte aynıdır ama oda uzaklığını değiştirmek için lensin içindeki motor kullanılır.

Çevredeki ışık şartlarına göre lensin iris kontrolü önem kazanır.

İnsan gözünde iris ortamdaki ışık miktarı arttıkça göze gelen ışığı normal seviyede tutmak için kısılır, azaldıkça daha fazla ışık almak için açılır. Lenslerdeki irisin çalışma prensibi de aynıdır.

Lensler iris kontrollerine göre dörde ayrılır.

  •  Sabit iris lensler
  •  Manuel iris lensler
  •  Motorlu irisli zoom lensler
  •  Otomatik iris lensler (Video drive veya DC drive)

 CCTV Kamera Switcher’leri nedir ? Ne işe yarar ?

CCTV Kamera Switcher;  kelime anlamı olarak kamera seçici /değiştirici demektir. Birden fazla kameranın görüntüsünü tek bir monitörde sırayla izlemek için kullanılır.

4-8-12-16 kamera bağlanabilen modelleri mevcuttur. İstediğiniz kameraları ister sırayla (otomatik olarak) isterseniz sadece seçtiğiniz tek bir kamerayı monitörden izleyebilirsiniz.

Otomatik izlemede, kamera görüntülerinin ekrandaki sıralı geçiş süresini ayarlayabilme imkanına sahiptir.

Quad ne demektir ?

Quad Cihazı; Aynı anda 4 kameranın görüntüsünü tek bir ekrandan izleme olanağı sağlayan bir cihazdır.

Bu cihazın, 8 kamera görüntüsünü 4+4 iki sayfa halinde ekrana aktaran modeli de bulunmaktadır. Quad üniteleri aynı zamanda Switcher cihazının sahip olduğu özelliklerin tümüne de sahiptir.

Dijital Kayıt cihazı nedir ?

Bilgisayarlarda kullanılan harddisklere kayıt yapan bir cihazdır. Bir adetten 4 adede kadar harddisk takılabilen modelleri bulunmaktadır. CCTV Kamera Güvenlik sisteminin en önemli bileşenidir.

Kayıt süresi, seçilen kayıt moduna  ve harddisklerin çeşitlerine göre değişmektedir.

Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi paralelinde kayıt süreleri ve görüntü kalitesi büyütülebilmekte ..  böylelikle küçük bir ek yatırımla cihazın kayıt süresi artırılabilmektedir.

Dijital Kayıt Cihazlarının özellikleri nelerdir ?

– Dijital kayıt cihazları bakım gerektirmez,   Video motion uygulaması gibi anlık kayıt gerektiren durumlarda hemen devreye girer.
– İleri bir tarihte kayıtlar izlenmek istendiğinde istenen kayda ileri geri sarmayı beklemeden kolaylıkla ulaşılabilir
–  Kayıt yapılan ortam (sabit Disk) tekrar tekrar silinebilir ve kayıt yapılabilir
–  Bilgisayar yardımıyla izlenen görüntüler üzerinde istenen değişiklikler ve geliştirmeler yapılabilir yazıcıdan çıkış alınabilir veya faks çekilebilir.
–  Mekandan bağımsız olarak internet üzerinden bağlanarak kamera görüntüleri izlenebilir.

–  Kurulumu kolaydır, sadece bilgisayara yazılım yükleme ve telefon hattının bağlanması çoğunlukla yeterlidir.

CCTV Hakkında Daha Kapsamlı Bilgi:

cctv kamera sistemleri
cctv kamera sistemleri

CCTV sistemi; DVR güvenlik sistemleri dizisi (dijital video kaydediciler) ve NVR güvenlik sistemleri (ağ video kaydedicileri), CCTV güvenlik sistemleri ile bağlantı kurarak, CCTV kameralarının gördüklerini kaydedebilir ve daha sonraki bir tarihte oynatabilir. Pek oldukça CCTV sistemi kablosuz kamera bağlantısını da desteklemektedir.
CCTV sistemi ile kullandığı ürünleri ile tüm DVR güvenlik sistemleri uzaktan görüntüleme imkanı sunmaktadır. Bu sayede güvenlik tabakasını bir bilgisayardan, akıllı telefonunuzdan yada tabletinizden şu demek oluyor ki internetin olduğu her yerden bağlanarak görüntüleyebilirsiniz.

DVR güvenlik sistemleri 4 ila 32 kanal içinde mevcut olup, CCTV güvenlik sisteminize 32 ip veya ahd kamera bağlayabilirsiniz. Bağımlı kameralar bu açık havada ve HD veya 4K kalitesinde, geceleri kaydedebilir.

CCTV sistemi geniş kapsamlı güvenlik ve kapalı dönem TV genişletilebilirdir. İstediğiniz kanal ve kameraların sayısını ve hususi kurulumunuz için fotoğraf tanımını ve depolama kapasitesine nazaran; evde yada sanayide, kapalı yada hava koşullarına dayanıklı olarak gece yada gündüz nezarete sağlarsınız. Yüksek çözünürlüğünde olan kameralar net detaylı görüntüler sağlar ve akıllı telefon yada tablet üzerinden sisteminizi seyredebilirsiniz

CCTV Led Dome Kameralar:

cctv dome kamera
cctv dome kamera

Dış mekan ve içi mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, yatay olarak 360 derece, dikey olarak ise 180 derece hareket edebilme kabiliyetine sahip, üstdüzey gelişmiş lens teknolojisi sayesinde optik ve dijital zoom yapabilen, harekete odaklanma özelliği ile yakaladığı hareketli görüntüyü takip edebilen ve noktasal tur özelliği ile belirleyeceğiniz stratejik noktalara odaklanabilen cctv dome kameralardır.

CCTV Termal Görüntüleme

Infrared  termografi kameraları görünmez infrared ya da sıcaklık radyasyonu görüntüleri üretirler. Kesin ve temassız sıcaklık ölçüm imkanı sunarlar. Neredeyse tüm nesnelerin bozulmaları ve problemleri ile birlikte sıcaklıkları artar, bu da Termal kameraları çok çeşitli uygulamalarda çok değerli bir problem teşhis aracı haline getirmektedir. Endüstri üretim verimliliğini arttırmaya, enerjiyi yönetmeye, üretim kalitesini arttırmaya ve iş güvenilirliğini ilerletmeye çalışırken, infrared kameralar için yeni uygulama alanları da doğmaya devam etmektedir.