(0212) 441 07 07
Telefon PBX
(0532) 692 79 83
WhatsApp Destek
info@ufel.com.tr
E-Mail
Bize Ulaşın

Fiber Optik Çözümler

Büyük arazi ölçekli merkezi televizyon yayını veya rezidans, gökdelen, çok katlı otel gibi yüksek binalarda SMATV – merkezi uydu televizyon sistemi – altyapısı; fiber optik kablolu olmak zorundadır.

Klasik tipteki coaxiel kablolu tesisatlarda .. coaxiel kabloların zayıflama değerleri, zayıflayan sinyali kuvvetlendirmek için kullanılan yükselticiler ve coaxiel kabloları bölmek için kullanılan splitter ve tap-offlar büyük oranda zayıflamalara sebep olurlar.

Bu yüzden geniş ölçekli ve yüksek katlı bina smatv dağıtım tesisatlarında son yıllarda fiber optik kablo alt yapılı merkezi uydu televizyon sistemi kullanılmaktadır.

Böylelikle smatv merkezindeki headend – ana uydu tv yayın cihazı – uzak mesafe ve yükseklik durumlarında rahatlıkla televizyon yayınlarını hemen hemen kayıpsız olarak iletilmesini temin eder.
Headend sisteminden verilecek yüzlerce sayıdaki HD – SD kalitedeki merkezi uydu yayınları ve uydulardan alınarak direk olarak dağıtım tesisatına verilecek L Band – uydu bandı – televizyon yayınları tek bir fiber optik kıl üzerinden tüm smatv tesisatına en verimli olarak dağıtılır.

Bu yöntemle; tüm televizyon alıcısı prizlere hem direk olarak televizyon alıısı bağlanabilir hem de, Digiturk – DSmart – TiViBu .. gibi abonelik sistemli platform yayınları verilebilir.

Single mod cinsi fiber kablo, fiber bölücü pasif elemanlar ve bina girişlerindeki fiber – koaksiel dönüştürücüler ile; headend ile alınan uydu televizyon yayınları ve uydu bandındaki tüm transponder ( dijital uydu paketleri ) .. sistemdeki en uzak mesafelere kadar orjinalliği bozulmadan bina girişlerine kadar iletilebilir.

Ayrıca; günümüzün uydu teknolojilerindeki gelişmeler sonucu gittikçe artan uydu kanallarını, fiberoptik-smatv-merkezi-uydu teknolojisi ile sağlıklı olarak televizyon prizlerine ulaştırmak mümkündür.