(0212) 441 07 07
Telefon PBX
(0532) 692 79 83
WhatsApp Destek
info@ufel.com.tr
E-Mail
Bize Ulaşın

Smatv & Headend Sistemleri

Headend nedir, ne işe yarar?

Headend; SMATV sistemlerinin TV yayınlarının alınıp düzenlendiği ana merkez demektir.Bu yayınlar; uydudan, kablodan, yerel vericilerden ve çeşitli kaynaklardan alınan yayınlardır.

Smatv sistemi ne demektir ?

SMATV (Satelitte Master Anten TV) teriminin anlamı; Merkezi Uydu Anten TV sistemidir.

SMATV iki formatta karşımıza çıkar. 1- RF Dağıtım 2-Geniş Bantlı Dağıtım. (RF + Uydu Bandı)
RF Dağıtımda; Çeşitli uydulardan (Turksat, Digitürk, Hotbird, Astra vb…) alınan belirli sayıda TV ve Radyo kanalı tek bir merkezde toplanarak, yerleşim yerlerinde kablolarla dağıtılır.

Yayının TV’ye verilmesi için herhangi bir ara yüze (Receiver,decoder…vs) İhtiyaç yoktur.Direkt olarak prizden TV ye kablo bağlantısı yeterlidir.

Geniş Bantlı dağıtımda; hem yayınların direk olarak TV cihazlarından alınma imkanı vardır. Hemde; herhangi bir noktada.. uydu platformlarının (Digitürk, D-Smart..) yayınlarını uydu alıcı takarak izleme imkanı vardır.Ayrıca; basit ve ucuz bir uydu alıcı ile de.. isteyenler; headend sistemine konulan uydu antenlerdeki tüm TV ve Radyo yayınları izleyebilirler – dinleyebilirler.

smatv-headend

Merkezi Uydu Teknolojisinin avantajları nelerdir ?

Headend ve dağıtım tesisatının oluşturduğu Merkezi Uydu Anten tesislerinde; Tv Kanal başı maliyet, daire, oda veya TV cihazı başına maliyet.. bireysel sistemlere göre çok ekonomik olmaktadır.

Hotel, rezidans, toplu konut, site, villa grupları.. gibi yerleşim merkezlerinde; çok sayıda ve kaliteli bir şekilde TV yayın, kamera, yerel yayın, info yayın gibi çeşitli kaynakların izlenebilmesinin en sağlıklı yöntemi;
headend kurulması ve headendde oluşturulan yayınların, dağıtım sistemiyle yerleşim yerine ulaştırılmasıdır.

Ayrıca; tek bir noktada headend sistemi kurarak ve buradaki yayınları kablolar ile toplu yerleşim (site, otel, rezidans, villalar) yerlerine dağıtarak, binaların estetik görünümleride korunmaktadır.

Headend

DVB-C ( QAM ) Headend Sistemleri.

Son yıllarda üretilip satışa sunulan LCD – LED – PLAZMA televizyon alıcılarının DVB-T ve/veya DVB-C Tunerli olmaları;

Merkezi Uydu Tv dağıtım sistemlerinde yeni alternatif çözümler sunmaktadır.
Klasik Headend (ana yayın merkezi) sistemlerindeki kanal frekans bandının sınırlı olması, HD yayınların (yüksek çözünürlüklü) Analog sistem ile iletilmesinin mümkün olmaması..
artık günümüz TV alıcıları, DVB-T ve DVB-C transmodülatörler ve modülatörler ile sorun olmaktan çıkmıştır.

Eski tip Headend sisteminizdeki 1 Analog TV kanalına karşı gelen bir frekanstan DVB-C modülatör ilavesiyle 10 SD veya 4 HD TV yayını.. DVB-T modülatör ilavesiyle 5 SD veya 2 HD TV yayını mevcut sisteme ilave edebilirsiniz.
Bu modulatörler ile; uydulardan aldığınız yayınları, kapalı-devre televizyon kamera sistemleri ( CCTV ) ya da video oynatıcılardan alacağınız ses / video sinyallerini DVB-T ve DVB-C standartı kullanan herhangi bir TV’ye gönderebilirsiniz.

Ekran ve klavyesi vasıtası ile veya USB arayüzü ile bilgisayara bağlanarak TV kanalarının konfigürasyonunu yapabilirsiniz. RF birleştirici sayesinde mevcut anten sinyallerinden module edilmiş kanallar kolaylıkla eklenebilir.

Ayrıca diğer modulatörler ve herhangi RF sinyalleri ile seri bağlanılarak SMATV sistemindeki bir koaksiyel kablodan geçen kanal sayısı istenilen miktarda arttırılmış olur.

Böylelikle; mevcut bina TV dağıtım sisteminizin amplifikatör, bölücü, kablo, priz malzemelerinde herhangi bir müdahalede bulunmadan.. TV kanal sayılarını arttırabilir, HD yayınlar ilave edebilir, DVD-VCD gibi görüntü ve ses cihazları ekleyebilir, CCTV kamera – güvenlik sistemlerinizin TV cihazlarınızdanda yüksek çözünürlüklü ( HD ) olarak izlenmesini sağlayabilirsiniz.
Firmamız UFEL ELEKTRONİK; Alman ürünü olan ”Arien” markalı QAM transmodülatörlerin ithalatçısı olarak..
Dijital TV yayın merkezlerini yapmaktadır.