(0212) 441 07 07
Telefon PBX
(0532) 692 79 83
WhatsApp Destek
info@ufel.com.tr
E-Mail
Bize Ulaşın

Yeni nesil merkezi uydu sistemleri

Türksat uydularından yayın yapan televizyon kanallarının artışı, bölgesel TV kanallarının izlenebilme sahasını arttırabilmek için uydulara çıkması; smatv ( Uydu-TV yayın merkezi ) sistemlerinde yeni teknolojik gelişmelere önayak olmuştur.
Bir TV frekansından verilen TV yayın sayısı, eski teknoloji Headend sistemlerinde 1 iken; günümüz yeni teknoloji QAM modülasyonlu DVB-C Headend sistemlerinde ortalama yedi .. sekiz adet arasında değişmektedir.

Aynı zamanda, son yıllarda üretilen LCD, LED, OLED TV alıcılarında DVB-C tuner bulunması, bu yayınların herhangi bir ilave cihaz (receiver, settopbox kutusu gibi) gerektirmeden izlenebilmesine imkan sağlamıştır.

Dijital Yayıncılık olarak da adlandırılan bu yeni nesil merkezi uydu tesisatlarında; MPeg-2 , Mpeg-4 sıkıştırma teknolojisi ile daha fazla yayın, daha kaliteli bir görüntü ile yayın izlenmesini sağlamaktadır.
Yeni yapılmakta olan binalarda artık merkezi televizyon tesisatı bu şekilde projelendirilmektedir.

dijitalheadend-smatv

Gün geçtikçe büyümekte olan televizyon ekranlarında; büyük ekranda / yüksek çözünürlük sağlanması da .. ancak QAM modülasyon teknolojili DVB-C yayın sistemiyle mümkündür.

Kampus, Otel, rezidans, villa siteleri, hastane, toplu konutlar gibi binalarda bu sistemler kullanılarak; daha fazla TV yayını – daha kaliteli format (HD) ve daha düşük TV kanal sayısı/maliyet oranıyla projelerde uygulama imkanı bulunmaktadır.

Merkezi Uydu Sistemleri & Multiswitch

About the author